RAPORT “DZIECI SIĘ LICZĄ 2022”

RAPORT “DZIECI SIĘ LICZĄ 2022”

Raport zawiera informacje dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce. Przedstawione są w nim liczne statystyki pokazujące między innymi skalę i dynamikę problemu przemocy doświadczanej przez dzieci. Porusza on również szeroką tematykę zdrowia, ubóstwa, niepełnosprawności czy edukacji pokazując jak sytuacja polskich dzieci wygląda na tle innych krajów. Raport przedstawia także szereg rekomendacji skierowanych do specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą co do kierunku potrzebnych zmian i działań w celu poprawy dobrostanu dzieci w Polsce.

Jednym z największych zagrożeń dla prawidłowego i bezpiecznego rozwoju dziecka jest jego krzywdzenie. Co ważne, krzywdzenie może przybierać bardzo różne formy. Może mieć ono postać zaniedbania oraz przemocy(psychicznej, fizycznej, seksualnej).Według danych z Ogólnopolskiej diagnozy problemu przemocy wobec dzieci przeprowadzonej w 2018 r. 41% dzieci w wieku 11–17 lat doświadczyło kiedykolwiek przemocy ze strony znajomego dorosłego, a 27% – w ciągu roku poprzedzającego badanie. Przemocy fizycznej ze strony bliskich dorosłych doświadczył co trzeci badany (33%), a przemocy psychicznej – co piąty (20%). 

Szczególnym rodzajem przemocy, z jakim spotkała się w ciągu swojego życia znaczna część dzieci jest przemoc rówieśnicza, do której dochodzi na terenie szkoły, za pośrednictwem internetu lub ze strony rodzeństwa i innych rówieśników. Według badań przeprowadzonych w 2018r. przez FDDS prawie 60% osób w wieku 11-17 lat doświadczyło w swoim życiu przemocy rówieśniczej, z czego najczęstszą formą przemocy była przemoc fizyczna, a nastepnie psychiczna. Problem przemocy rówieśniczej w Polsce jest najwyższy spośród 16 krajów przebadanych w EU Kids Online.

Przeczytaj szczegółowy raport