„W RODZINIE SIŁA” – specjalistyczne wsparcie dla wielkopolskich rodzin
Celem projektu pt. „W RODZINIE SIŁA – specjalistyczne wsparcie wielkopolskich rodzin ukierunkowane na budowanie i wzmocnienie spójności rodziny oraz ochronę dzieci” jest wieloaspektowe wsparcie wielkopolskich rodzin w sytuacjach kryzysu, szczególnie spowodowanego przemocą w rodzinie oraz w sytuacjach rodzicielskich trudności opiekuńczo-wychowawczych poprzez udzielanie wieloaspektowego i specjalistycznego wsparcia ukierunkowanego na budowanie i wzmacnianie spójności rodziny oraz ochronę dziecka w rodzinie.
W ramach projektu zaplanowano moduł dotyczący bezpośredniej pracy z rodziną w kryzysie, zagrożoną/dotkniętą przemocą oraz rodziną z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi (poprzez poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne realizowane w formie dyżurów Zespołu Informacyjno-Konsultacyjnego oraz mediacje rodzinne i/lub specjalistyczne konferencje rodzinne). Szczegółowe informacje dotyczące ww. form wsparcia znajdują się poniżej.
FORMY WSPARCIA:
I. DYŻURY ZESPOŁU INFORMACYJNO-KONSULTACYJNEGO pełnione przez specjalistów Fundacji (psychologów, pedagogów, specjalistów ds. pracy z rodziną) realizowane są w formie telefonicznej i e-mailowej, z możliwością skorzystania ze wsparcia stacjonarnego w biurze Fundacji.
Podczas dyżuru udzielane są następujące formy pomocy:
– udzielanie porad i informacji, doraźna pomoc, wsparcie w kryzysie (w tym również pomoc anonimowa),
– udzielanie informacji o ofercie pomocowej dla rodzin na terenie województwa wielkopolskiego,
– wstępna diagnoza sytuacji rodzinnej,
– opracowywanie we współpracy z klientem planu dalszych działań,
– kierowanie do odpowiednich specjalistów.
Dyżury pełnione są w każdy wtorek w godz. 15.00 – 20.00 oraz w piątek w godz. 10.00 – 15.00 w okresie od 1.06.2019 r. do 30.11.2019 r. w siedzibie Fundacji „Dziecko w Centrum” (ul. Zeylanda 9/3, 60-808 Poznań).
II. MEDIACJE RODZINNE i/lub SPECJALISTYCZNE KONFERENCJE RODZINNE
Specjalistyczne Konferencje Rodzinne to innowacyjna forma prowadzenia i monitorowania pracy wokół konkretnego środowiska rodzinnego w postaci:
– spotkań indywidualnych i grupowych,
– organizowania i moderowanie spotkań z rodzinami i specjalistami.
Konferencja rodzinna w ramach spotkań grup rodzinno-specjalistycznych jest metodą pracy z rodziną, która pomaga w:
– rzetelnym zdiagnozowaniu przypadku,
– zaplanowaniu jak najbardziej adekwatnej oferty pomocowej dla rodziny we współpracy interdyscyplinarnej.
Konferencja to praca z rodziną powodująca aktywne działanie (np. rodziców w codziennej pracy wychowawczej) poprzez spotkanie jak największej liczby członków rodziny i osób bliskich dla rodziny, w celu próby rozwiązania dotyczącego jej problemu. Konferencja daje szansę rodzinie, jako pierwszej instytucji odpowiedzialnej za nią samą, na podjęcie samodzielnej próby zmierzenia się z problemem, często przed ingerencją ze strony pomocy społecznej lub sądem. Obejmuje swym działaniem całe środowisko dziecka. Stanowi formę profilaktyczną, przygotowującą do działań interdyscyplinarnych, która w konsekwencji wpływa na podniesienie ich skuteczności. Jest złożonym procesem, który trwa w zależności od danej sprawy. Każda sprawa jest indywidualna i rozpatrywana w różnym czasie, nie można określić jednego standardowego sposobu działania, okresu trwania, rozwiązania.
Mediacje Rodzinne stanowią alternatywną formę pomocy w przypadku konfliktu w rodzinie i sukcesywnie w ostatnich latach promowane są jako podmiotowy sposób pomocy rodzinie zapobiegający eskalacji konfliktu i ostatecznym rozstrzygnięciom na sali sądowej.
Mediacje rodzinne obejmować będą mogły kwestie:
– rozwodowe i separacyjne ( np. pomoc w uzgodnieniu sposobów uczestnictwa rodziców w życiu dzieci – tworzenie planu opieki rodzicielskiej; pomoc w uregulowaniu kwestii finansowych i majątkowych skonfliktowanych rodziców);
– typowo wewnątrzrodzinne (konflikty między rodzicami a dziećmi, również dorosłymi dziećmi, pomoc w uzgodnieniu zasad opieki nad członkami rodziny chorymi, niepełnosprawnymi, w podeszłym wieku itp.);
– małżeńskie (praca nad relacjami małżeńskimi – trudności małżeńskie niewymagające pomocy terapeutycznej, pomoc w uzgodnieniu zasad uczestnictwa obojga małżonków w sprawach domowych itp.);
– okołorodzinne (np. konflikt sąsiedzkie, konflikt rodziny z instytucjami typu szkoła, urząd).
ODBIORCY PROJEKTU:
Działania skierowane są do mieszkańców Wielkopolski – w szczególności mieszkańców gmin i powiatów, w których oferta pomocowa nie jest wystarczająca, z wyłączeniem mieszkańców m. Poznania, którym Fundacja „Dziecko w Centrum” zapewnia wsparcie w ramach działań sfinansowanych z innych źródeł.
WIĘCEJ INFORMACJI i ZAPISY:
W celu uzyskania więcej informacji i/lub skorzystania z ww. form pomocy prosimy o kontakt e-mailowy: fundacja@dzieckowcentrum.org, telefoniczny: 888 08 05 08 lub osobisty – Fundacja „Dziecko w Centrum” – ul. Zeylanda 9/3, 60-808 Poznań.
CZAS REALIZACJI PROJEKTU: 01.06.2019 r. – 30.11.2019 r.
Projekt współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.