Standardy Ochrony Dzieci
15 lutego 2024 r. w życie weszły przepisy prawne, wyznaczające standardy ochrony dzieci, które każdy podmiot pracujący z małoletnimi, ma obowiązek wdrożyć.
Standardy Ochrony Dzieci stanowią zestaw wytycznych, koncentrujących się na ochronie małoletnich, priorytetyzując ich dobro w działaniach i wartościach organizacji. Wytyczne te pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i sprzyjające środowisko we wszystkich instytucjach, które działają na rzecz dzieci. Według Ustawy z dn. 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606), każda placówka, mająca bezpośrednią styczność z dziećmi, taka jak szkoła, przedszkole, żłobki..itp., powinna wprowadzić zasady, dotyczące reagowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia dzieci, adekwatnie do specyfiki swojej działalności.
W miejscu, w którym obowiązują standardy ochrony dzieci:
- nie pracują osoby, zagrażające poczuciu bezpieczeństwa dzieci
- kadra jest zaznajomiona z oznakami krzywdzenia dzieci oraz wie, jak interweniować w przypadku podejrzenia, że dziecko padło ofiarą przemocy
- dzieci uczą się, w jaki sposób unikać niebezpieczeństw w relacji z dorosłymi i rówieśnikami, zarówno w rzeczywistości, jak i sferze internetowej
- dzieci mają stałą możliwość uzyskania informacji, jak i gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach
- rodzice zaznajamiani są z metodami wychowawczymi wolnymi od jakichkolwiek form przemocy
Pracując nad wdrażaniem zasad w danej placówce, ważne jest, aby dostosować je do charakteru działalności. W tym celu, w pierwszej kolejności, warto jest zastanowić się nad potrzebami adresatów działań i przygotować plan oraz harmonogram zadań. Precyzyjne zdefiniowanie priorytetów ułatwi specjalna ankieta, którą można wypełnić, rejestrując się na stronie programu Standardy Ochrony Dzieci. Po wypełnieniu ankiety placówka otrzyma propozycję planu działań oraz dostęp do narzędzi i materiałów edukacyjnych, które umożliwią wdrożenie trafnych działań związanych z reagowaniem na krzywdę wobec dzieci.