Przemoc wobec dzieci okiem ekspertów - audycja w programie "Łączymy" na TVP3 Poznań

Przemoc wobec dzieci okiem ekspertów – audycja w programie „Łączymy” na TVP3 Poznań

  • Jak wygląda przemoc wobec dzieci w liczbach?
  • Kto najczęściej krzywdzi dzieci?
  • Jakie są cele kampanii Dzieciństwo bez Przemocy?

Na te i inne ważne pytania, związane z przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci, odpowiedzieliśmy 15 października 2024 r. podczas programu Łączymy na TVP3 Poznań.

W audycji wzięły udział: 

  • Wiktoria Kinik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która przywołała aktualne statystyki dotyczące przemocy wobec dzieci, podkreślając skalę tego zjawiska w Polsce:

    Przemoc dzieci w Polsce nadal jest realnym problemem, 79% dzieci doświadcza przemocy,  66% dzieci doświadcza przemocy rówieśniczej, 32% dzieci doświadcza przemocy ze strony  bliskich dorosłych (…). I my, co roku prowadzimy taką diagnozę przemocy dzieci w Polsce i niestety te dane są nadal takie trudne do przyjęcia (…). Przemoc rówieśnicza rośnie, o czym mówimy w naszej Kampanii, ale przemoc psychiczna ze strony dorosłych, przemoc fizyczna ze strony bliskich dorosłych nadal jest realnym problemem (to jest ok. 30%)”.
  • Małgorzata Sajkiewicz z Fundacji “Dziecko w Centrum” , zwróciła uwagę na kluczową rolę, jaką odgrywają bliscy oraz wsparcie społeczne i instytucjonalne w przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci w dobie cyfryzacji: 

    Media, dostęp do mediów do nowoczesnych technologii są zagrożeniem, ale też warto rozmawiać o tym głośno, tłumaczyć jakie są możliwości, pokazywać i nazywać te zagrożenia, ponieważ to jest też ważne dla rozwoju, dla zdrowia psychicznego dzieci, ale także rodziców (…) Bez nas dorosłych, zaangażowanych, przygotowanych, mających odpowiednie narzędzia, to nie jesteśmy skutecznie nad tym zapanować, więc tutaj też widzę rolę organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, tych osób, które rzeczywiście mogą wesprzeć rodziców w treningu wychowawczym, rodzicielskim, pokazać właśnie zagrożenia cyberprzemocy, (…), jaki to ma wpływ, jak to się przekłada na relacje rówieśnicze, jak to się przekłada na relacje w rodzinie. Natomiast nie jest to taka praca, która się zadzieje w ramach Kampanii, o której też mówimy, to jest taka praca całoroczna, codzienna, każdego właśnie z nas”.
  • Prof. Ewa Mojs z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, podkreśliła w swojej wypowiedzi złożoność problemu przemocy wobec dzieci, wskazując na jej różnorodne formy oraz szeroką definicję:

    Katalog form przemocy jest bardzo różny. Z jednej strony przemoc (…), o charakterze fizycznym, jest to bicie, opluwanie, oparzenia, stłuczenia itd. (…) ale jest to także przemoc o charakterze psychicznym, gdzie widzimy pomniejszanie wartości danej osoby, ośmieszanie w różnych sytuacjach (…), przemoc o charakterze seksualnym, gdzie dziecko staje się  obiektem, ofiarą przemocy seksualnej dorosłych, ale również kategorią krzywdzenia dzieci jest również zaniedbywanie, czy to ich potrzeb z kręgu fizycznych, jedzenia, picia, bezpieczeństwa, ale też również potrzeb edukacyjnych i innych.W przemocy istnieją dwa warunki, żeby stwierdzić, że dochodzi do przemocy, po pierwsze przemoc wykorzystuje przewagę sił. Osobą, która stosuje przemoc ma zawsze osoba, która ma przewagę fizyczną, psychiczną, finansową, jakąkolwiek inną, i krzywdzenie ma również charakter intencjonalny. (…) I rzeczywiście najczęściej dzieje się to w domu. Kto najczęściej ma przewagę fizyczną, mentalną, ekonomiczną? Najczęściej są to osoby dorosłe, rodzice, starsze rodzeństwo (..)”.

    W przemocy istnieją dwa warunki, żeby stwierdzić, że dochodzi do przemocy, po pierwsze przemoc wykorzystuje przewagę sił. Osobą, która stosuje przemoc ma zawsze osoba, która ma przewagę fizyczną, psychiczną, finansową, jakąkolwiek inną, i krzywdzenie ma również charakter intencjonalny. (…) I rzeczywiście najczęściej dzieje się to w domu. Kto najczęściej ma przewagę fizyczną, mentalną, ekonomiczną? Najczęściej są to osoby dorosłe, rodzice, starsze rodzeństwo (..)”.

Cała audycja dostępna jest pod poniższym linkiem:

https://poznan.tvp.pl/82982932/15102024