Pierwsze Centrum Pomocy Dzieciom w Wielkopolsce

Koncepcja Centrum Pomocy Dzieciom

Najskuteczniejszym modelem pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy (w tym wykorzystywania seksualnego) lub były świadkami przestępstw, jest zapewnienie im kompleksowego wsparcia w specjalistycznej placówce. W Centrum Pomocy Dzieciom pod jednym dachem dzieci i ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymują wsparcie psychologiczne, psychiatryczne, pediatryczne, prawne i socjalne. W Centrum znajduje się również pokój, w którym dzieci w przyjazny dla nich sposób są przesłuchiwane przez sąd, a przed przesłuchaniem przygotowane do przesłuchania, co ma pozwolić na zminimalizowanie stresu i uniknięcie kolejnych trudnych doświadczeń związanych z traumą.

Osoby korzystające ze wsparcia Centrum Pomocy Dzieciom:

  1. Dzieci i młodzież do 18 roku życia, które doświadczyły różnych form przemocy w tym wykorzystania seksualnego, uczestniczą w procedurach karnych w charakterze pokrzywdzonego lub świadka,
  2. Niekrzywdzący rodzice lub opiekunowie dzieci.

Model Barnahus

Pierwsza placówka, realizująca model pomocy dziecku „pod jednym dachem” powstała w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku, pod nazwą Child Advocacy Center (CAC). W Europie pierwsze takie centrum uruchomiono w Islandii w 1998 roku pod nazwą Barnahus, w dosłownym tłumaczeniu „Dom dziecka”. Islandzka placówka była inspirowana modelem CAC, jednak zasadnicza różnica polega na tym, że Barnahus stał się elementem łączącym system wymiaru sprawiedliwości przyjazny dziecku z systemem pomocy społecznej. Ten właśnie model znalazł zastosowanie w krajach europejskich.

Sieć Barnahusów zaczęła się rozwijać również w krajach skandynawskich: Szwecji, Norwegii i Danii. Obecnie jest tam ponad pięćdziesiąt takich placówek. Ponadto placówki oparte na tym modelu działają w Anglii, Bułgarii, Niemczech, Mołdawii, Hiszpanii, Chorwacji, Estonii, Słowenii, na Łotwie i Cyprze.

Sieć CPD w Polsce

W Polsce pierwszą placówkę bazującą na modelu Barnahus utworzyła w 2004 r. w Warszawie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (wtedy Fundacja Dzieci Niczyje).

Od 2018 roku w Polsce funkcjonuje dziesięć Centrów Pomocy Dzieciom, wzorowanych na modelu Barnahus − zlokalizowane są one w miejscowościach: Warszawa, Starogard Gdański, Głogów, Białystok, Gdańsk, Lublin, Sosnowiec, Wrocław, Łódź. W listopadzie 2024 r. Fundacja „Dziecko w Centrum” otworzyła Centrum Pomocy Dzieciom w Poznaniu – pierwszą tego typu placówkę w Wielkopolsce.

O tworzeniu Centrum Pomocy Dzieciom w Poznaniu: