DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY – relacja z konferencji regionalnej w Poznaniu (16 października 2024 r.)
- Współpraca
- Potrzeba zmiany świadomości i wrażliwości społecznej
- Zmiana postaw
- Bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo
To hasła, które przyświecały regionalnej konferencji „Dzieciństwo bez przemocy” w Poznaniu, inaugurującej regionalne działania w Wielkopolsce. W trakcie briefingu prasowego podkreślano potrzebę łączenia sił instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz społeczności lokalnej w celu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Wskazywano na kluczową rolę edukacji i dialogu w kształtowaniu postaw społecznych oraz budowaniu systemowego wsparcia dla dzieci i ich rodzin.
Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolski: „ (…) Właściwie nie ma chyba istotniejszej roli, którą pełnimy my jako administracja rządowa, jako partnerzy tak licznie tutaj zgromadzeni, jako rodzice, wychowawcy. A tym celem jest rzeczywiście przeprowadzenie dziecka przez te najpiękniejsze możliwie dzieciństwo. Nie jest to świat idealny jeszcze, ale to jest kierunek naszych dążeń, naszych codziennych zmagań, za które Państwu dziękuję. My wiemy, że temat jest trudny, ale temat od nas wszystkich wymaga świadomości i edukacji (…)”
dr Monika Sajkowska, Przewodnicząca Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci, liderka Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę:
„Kiedy (…) 8 października inaugurowaliśmy w Sejmie kampanie Dzieciństwo bez Przemocy to byli wtedy z nami na sali przedstawiciele centralnych urzędów, Sejmu, Senatu, rządu, ale były też na sali organizacje pozarządowe, przedstawiciele partnerów kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. To miało taki symboliczny wyraz tego, że jesteśmy razem w organizacji tej kampanii, której głównym celem jest promowanie idei tego jak ważne w życiu człowieka jest dzieciństwo, jak formułuje całe jego życie, jak ważna jest nasza rola w tym aby dzieci dostały szansę na dobre życie (…). Bardzo dziękuję Pani Wojewodzie, za to że dzisiaj tutaj się spotykamy bo to kolejny dowód na to, że jesteśmy razem (…)”
mł. insp. Adam Jurek, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu:
„Dla każdego policjanta, bezpieczeństwo dziecka, wykrywanie przestępstw, w których dzieci zostały skrzywdzone, to jest priorytet (…). Nam, jako policji bardzo zależy na tym, aby takie poczucie wewnętrzne wszystkich nas było takie, abyśmy o każdej takiej sytuacji kiedy dziecko jest krzywdzone, natychmiast informowali Policję. Daje nam to możliwości podejmowania natychmiastowych działań, które będą skutkowały tym, że będziemy pomagać i chronić nasze dzieci (…)”.
Jolanta Kopińska, Zastępczyni Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej:
„Chronienie dzieci jest naszym priorytetem (…). Mówimy o tym jak należy zachowywać się wobec dzieci. Promujemy pozytywne wzorce zachowania, uczymy jak być bezpiecznym dorosłym dla dziecka. Uczymy aby postępować z dziećmi w sposób oparty na szacunku, miłości, zrozumieniu, absolutnie bez przemocy. Uczymy też tego aby słuchać dziecka, że to co dziecko do nas mówi, jest ważne i jeżeli na to zareagujemy to być może uda nam się ograniczyć krzywdę która jemu się dzieje”.
Marzena Atkielska, Prezeska Zarządu Fundacji Santander:
„Dołączamy do kampanii ponieważ wspieramy od wielu lat dzieci i młodzież, a moc i pomoc jest w nas (…). Jeśli połączymy wszystkie siły to naprawdę ten impakt będzie znaczący (…). Dzieci i młodzież są dla nas najważniejsze i zawsze i chętnie przyłączamy się do tego typu działań”.
prof. Justyna Gornowicz-Porowska, Prorektor ds. Promocji i Organizacji, Uniwersytet Medyczny
im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu:
„Problem jest niestety wciąż aktualny. Widzimy to z obserwacji, widzimy to ze statystyk (…) i również z obserwacji naszych czyli Uniwersytetu Medycznego – z jednej strony jako jednostki akademickiej, z drugiej strony jako jednostki prowadzącej uniwersytecie podmioty lecznicze (…). I dlatego tak ważna jest ta kampania. Tak ważne jest uświadamianie i budowanie wiedzy na temat tego jakie konsekwencje w późniejszym dorosłym życiu niesie właśnie zaburzone poczucie bezpieczeństwa u dzieci (…)”
Anna Schmidt-Fiedler, Kierowniczka Biura Inicjatyw Społecznych i Zrównoważonego Rozwoju, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu:
„Wszyscy byliśmy dziećmi i pamiętamy jak nasze dzieciństwo nas ukształtowało (…). Dziecko wychowane w cieple, bezpieczeństwie, stabilizacji – to za chwilę fajny kolega w szkole, fajny student na naszych uczelniach, fajny partner w życiu, współpracownik i wreszcie obywatel. Bardzo nas cieszy, że możemy współuczestniczyć i współtworzyć to ważne wydarzenie”.
Alicja Napierała-Sellmoser, Pełnomocniczka Zarządu Fundacji Dziecko w Centrum:
„Aktualnie w Wielkopolsce trwa duża mobilizacja zasobów dotyczących włączenia się do kampanii licznych instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, a także jednostek ze świata biznesu (…). Do jakiej zmiany dążymy? Dążymy do tego aby m.in. zmienić świadomość społeczną i zmienić postawy społeczne dotyczące przemocy wobec dzieci (…). Każda zmiana pociąga za sobą dostrzeżenie pewnego problemu, zrozumienie go i zaplanowanie konkretnych działań jako odpowiedź na te problemy. I taka właśnie jest kampania Dzieciństwo bez Przemocy. Jesteśmy tutaj razem, działamy wspólnie na rzecz tego, aby każde dziecko miało szansę na dobre i bezpieczne dzieciństwo.
Pełne nagranie wystąpień dostępne jest pod linkiem:
https://www.facebook.com/wielkopolskiurzadwojewodzki/videos/535951362522158
Informacje o Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy można znaleźć poniżej: